FILTRY PALIWA

Co to jest filtr paliwa ?

Filtr paliwa to urządzenie, których głównym  zadaniem jest oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń.

 Pełnią bardzo ważną rolę w układzie , niezbędną do prawidłowej pracy silnika w każdym samochodzie.

Specjalna konstrukcja filtrów paliwa umożliwia stałą filtrację cieczy, co jest jednym z podstawowych warunków prawidłowej pracy jednostki napędowej.

Aby uniknąć awarii układu paliwowego, zapewnić optymalną pracę układu paliwowego oraz  dbać o bezawaryjną pracę silnika należy je często monitorować i regularnie wymieniać.

Zaniedbania przy wymianie, mogą doprowadzić do awarii wtrysków, a gromadząca się w filtrze woda uniemożliwić  uruchomienie silnika.

Oczyszczanie  paliwa w silnikach benzynowych jest z technicznego punktu widzenia łatwiejsze niż filtrowanie oleju napędowego, ponieważ silniki diesla są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia ponadto przy ujemnych temperaturach może w nim dochodzić do krystalizacji parafiny..

Wysokiej jakości filtr paliwa to warunek bezawaryjnej pracy silnika.

Filtry paliwa powinny, być dostosowane do pracy z najnowocześniejszymi układami, dlatego producenci stale udoskonalają ich budowę.

Gdzie zlokalizowany jest filtr paliwa ?

Filtr paliwa najczęściej zlokalizowany jest w pobliży kielichów kolumn MacPhersona albo ściany grodziowej komory jednostki napędowej, może też być zamontowany w spodniej części pojazdu, niedaleko zbiornika paliwa.

Co ile wymieniać filtr paliwa ?

Wszystko zależy od tego jaki samochód posiadamy.

Filtry paliwa należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta danego modelu pojazdu.

Zaleca się wymianę  raz do roku, przy każdym przeglądzie pojazdu lub po przejechaniu od 30 do 120 000 km.  Koszt wymiany filtra paliwa, jaki jego zakup nie jest zbyt wysoki, a pozwala na bezawaryjną pracę jednostki napędowej.

Najkorzystniejszym okresem do wymiany filtra powietrza jest późna jesień. Dotyczy to szczególnie samochodów z silnikiem diesla, z uwagi na wspomnianą już możliwość wytrącania się parafiny zimą. Przejechanie takim autem dwóch sezonów zimowych bez awarii jednostki napędowej jest nie lada wyzwaniem, którego nie powinno się podejmować bez wymiany filtra.

Wymianę filtra paliwa można wykonać samemu lub powierzyć to mechanikowi.

Przy samodzielnej wymianie należy pamiętać, aby przed zdjęciem filtra zacisnąć przewody paliwowe i pozbawić je opasek, oraz przy samochodach z silnikami diesla może być konieczne odpowietrzenie układu. 

Jaki kupić filtr paliwa ?

Filtr paliwa, szczególnie do diesla, musi być bardzo wysokiej jakości .

Kupujmy tylko sprawdzone i oryginale marki  np: PZL Sędziszów S.A.

Tylko taki produkt jest w stanie zapewnić odpowiednią pracę silnika przy zachowaniu optymalnych parametrów.


Wyszukaj Wyszukaj