Filtry workowe- rękawy filtracyjne

23/08/2021
0

WORKI FILTRACYJNE

 

 

            Worki filtracyjne są najczęściej stosowanymi i najskuteczniejszymi urządzeniami mającymi wpływ na jakość powietrza atmosferycznego, ograniczają ilość pyłów poprodukcyjnych emitowanych do atmosfery.  Znajdują zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy obróbczym. Wykorzystywane są tam, gdzie niezbędna jest filtracja powietrza, cieczy, gazów, pyłów czy innych mediów.

 

Worki filtracyjne zwane też rękawami filtracyjnymi dopasowane do wymagań klienta i tworzone są o wymiarach, które akurat są mu potrzebne.

Filtry te wyglądem przypominają worki - stąd też ich nazwa i wykonane są z różnego rodzajów materiałów w zależności od potrzeb klienta. Mamy więc filtry workowe z tkanin syntetycznych oraz naturalnych. Odróżnia ich od siebie przede wszystkim wydajność oraz przepuszczalność, oraz medium filtracyjne.

 

WORKI FILTRACYJNE - JAKI WYBRAĆ

Najczęściej spotykanym materiałem, który jest wykorzystywany przy produkcji worków filtracyjnych jest poliester, głównie z powodu możliwości zastosowania go praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Worki filtracyjne z poliestru można więc z łatwością zastosować w branży cementowej, drzewnej, spożywczej czy mineralnej, ale nie tylko. Worki z tego materiału można wykorzystać także w ciężkich przemysłach w hutach lub ciepłowniach. To udaje się dzięki właściwościom poliestru, przede wszystkim antystatyczności. Ta jest niezbędna w tych sektorach, w których bardzo istotne jest odprowadzanie ładunków elektrycznych. Worki filtracyjne z poliestru można więc wykorzystywać w  odpylaniu substancji o właściwościach wybuchowych, a przy odpowiedniej obróbce worki filtracyjne z poliestru mogą zyskać także właściwości wodo oraz olejoodporne, a także iskro odporne. Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem filtra workowego z  poliestru jest jego stosunkowo niska cena.

Worki filtracyjne z poliestru nie znajdą jednak zastosowania wszędzie. Tam, gdzie proces filtracyjny odbywa się przy temperaturze przekraczającej 160°C potrzebny jest inny materiał. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie meta-aramid, zwany również „nomexem”. Worki wykonane z aramidu są w stanie funkcjonować przy stałych temperaturach sięgających nawet 200°C i znajdują zastosowanie w przemysłach odlewniczym, gipsowym czy cementowym. Będzie odpowiedni także dla wytwórni mas bitumicznych przy osuszaniu kruszywa.

Kolejnym materiałem wykorzystywanym do produkcji worków filtracyjnych jest polipropylen, który dzięki dużej odporności chemicznej jest niemal całkowicie odporny na działanie kwasów, zasad, soli i rozpuszczalników organicznych w temperaturze pokojowej. Worki filtracyjne z tego materiału świetnie sprawdzą się tam, gdzie temperatury procesu filtracyjnego nie przekraczają 100°C. Tak więc worki z polipropylenu najczęściej pracują w przemysłach nawozowym, chemicznym, farmaceutycznym czy drzewnym i wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie materiałów filtracyjnych odpornych na działanie kwasów i zasad.

 

WORKI FILTRACYJNE DO CIECZY

Bardzo ważnym zastosowaniem worków filtracyjnych jest możliwość ich wykorzystania do filtrowania różnego rodzaju cieczy. Do stworzenia tego rodzaju filtrów również wykorzystuje się polipropylen oraz poliester, ale ostatecznie materiał, z którego zbudowany jest taki filtr, zależy od jego przeznaczenia. Co ważne, worki filtracyjne do cieczy mają podobne zalety do tych, co na przykład w przypadku filtracji powietrza. Z tą jednak różnicą, że filtry workowe wykorzystywane w filtracji cieczy są wydajne oraz ekonomiczne. To dlatego, że niektóre typy takich filtrów mogą być regenerowane czyszczone, a filtrowanie na przykład żywic, farb, lakierów czy cieczy lepkich jest efektywne i tanie.

 

FILTRY PATRONOWE - ALTERNATYWA DLA WORKÓW

Alternatywą dla worków filtracyjnych jest filtr patronowy. Ten ma większą powierzchnię filtracji, a jednocześnie ma niewielkie gabaryty. Filtry patronowe zastosujemy przy takich procesach jak śrutowanie, szlifowanie, piaskowanie, spawanie, podczas malowania proszkowego czy cięcia plazmą lub laserem. Filtry patronowe działają trochę inaczej niż worki filtrujące - tutaj mechanizm działania polega na tym, że najpierw zanieczyszczenia są odprowadzane z urządzenia, aby następnie zostały zasysane do komory, w której znajdują się wkłady patronowe. Dzięki temu zanieczyszczenia pozostają na zewnątrz wkładu, a czyste powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz przez specjalnie do tego przeznaczoną komorę. Do stworzenia filtrów patronowych stosuje się głównie poliester, celulozę lub łączy się ze sobą te dwa materiały.

 

WORKI FILTRACYJNE - ODPOWIEDNI WYBÓR

Worki filtracyjne to na pewno wydajne narzędzia stosowane w wielu branżach począwszy od chemicznej, metalurgicznej, farmaceutycznej czy nawet spożywczej i dzięki zastosowaniu na przykład filtrów bez silikonu, mogą być bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska. Co więcej, są niezwykle praktyczne, ponieważ można je bez problemu poddawać regeneracji, łatwo je wymieniać ora bez trudu konserwować. Najważniejsze jednak w kontekście worków filtracyjnych jest ich odpowiedni dobór do potrzeb fabryki oraz dokładne wymiary. Zastosowanie nieprawidłowego materiału może doprowadzić do małej wydajność filtracji lub awarii i w konsekwencji do kosztownej naprawy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór odpowiedniego worka filtrującego o odpowiednich rozmiarach i materiału, który sprosta potrzebom miejsca, w którym ma funkcjonować. 

Komentarze

Postów nie znaleziono