FILTRY KABINOWE

05/08/2021
0

Filtry kabinowe -to podstawowy element eksploatacyjny w każdym  samochodzie, wykonany jest z  poliestrowo-polipropylenowe włókniny, które pozwalają na podniesienie stopnia absorpcyjności zanieczyszczeń (w tym także bakterii oraz pyłków obecnych w powietrzu)  warunkują bardzo wysoką przepustowość.

 

Filtry kabinowe służą do oczyszczania powietrza, które dostaje się z zewnątrz danego układu.

Zapobiega przedostawaniu się do wnętrza samochodu takich zanieczyszczeń jak:

-pyłki roślinne

-pyły drogowe

- zarodniki grzybów

-bakterie i wirusy

-kurzu i dymu czy też cząsteczek spalin.

            Skuteczność filtracji powietrza przedostającego się do wnętrza kabiny pojazdu jest kluczowa w kwestii sprawnego działania wentylacji, która jest tak ważna dla zdrowia kierowcy i pasażerów, a jego brak  może zaszkodzić sprawnemu funkcjonowaniu układu oraz znacząco skrócić jego żywotność.

            Z uwagi na kumulacje zanieczyszczeń w kabinie auta bez sprawnego filtra kabinowego jakość powietrza jest gorsza niż na poboczu drogi.

Zapchany filtr kabinowy jest winowajcą zaparowanych szyb, wilgoci czy nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu pojazdu. Podsumowując- dobry filtr kabinowy znacznie zmniejsza ryzyko, że do samochodu przedostaną się groźne patogeny.

 

            Filtry prawie całkowicie zatrzymują zanieczyszczenia których aerodynamiczna wynosi 2,5 mikrometra (PM 2,5), czyli cząstki o 30-40 razy mniejsze od ludzkiego włosa.

Tak drobne cząstki bez problemu mogą przedostawać się do naszych płuc, a nawet do krwioobiegu wywołując choroby płuc, czy nowotwory.

            Możemy zadać sobie pytanie, po co stosować filtry kabinowe skoro kiedyś ich nie było i są wytworem współczesnej cywilizacji i nikomu to nie przeszkadzało.

Ale.... nie przeszkadzał nam również bark zimowych opon, poduszek, ABS-u, klimatyzacji,  czy pasów bezpieczeństwa, a dzieci jeździły bez fotelików samochodowych.

Teraz jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń oraz bardziej odpowiedzialni.

 

 

Kiedy wymieniać filtry kabinowe

 

            Filtry kabinowe należy wymieniać regularnie przynajmniej raz w roku, lub co około 15 000 km,  co powinno być w interesie każdego użytkownika pojazdu.

Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla sprawności pojazdu ale przede wszystkim dla zdrowia kierowców – szczególnie tych, którzy zmagają się z alergią lub innymi chorobami dróg oddechowych.

Bagatelizowanie roli filtra, obniża komfort podróżowania , niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, oraz powoduje przeciążenia silnika dmuchawy co może doprowadzić do jego przegrzania.

Wymian filtra kabinowego

 w wielu samochodach zwłaszcza  tych japońskich, znajdziemy go zazwyczaj za schowkiem pasażera. W autach produkcji niemieckiej filtr przeciwpyłkowy umieszczony jest na podszybiu, a samochodach marki Ford w kolumnie środkowej, a jego wymiana wymaga odkręcenia pedału gazu.

Przy wymianie filtra należy zwrócić uwagę na oznaczenie strzałek , które wskazują kierunek przepływu powietrza, a tym samym na sposób jego umieszczenia.

Przy montażu należy uważać aby nie pozaginać filtra, co obniży jego skuteczność.

Przy wyborze filtra kabiny, należy zwrócić uwagę na:

- szczelność mocowania plis do listwy bocznej

- pierwszą i ostatnią plisę włókniny, które powinny być wygięte na zewnątrz.

 

Rodzaje filtrów kabinowych

 

Filtry kabinowe przeciwpyłkowe (standardowe) - służą do oczyszczania pobieranego powietrza z różnego rodzaju pyłków, kurzu oraz brudu. Wzbogacone są specjalną włókniną, posiadają dodatkowe wzmocnienie i uszczelnienie.

 

rys. techn.

 

  Filtr kabinowy z węglem aktywnym- posiadają złoża węgla aktywnego , co zwiększa ich skuteczność. Aktywne cząsteczki węgla posiadają pory, które wychwytują trujące związki emitowane przez silniki.

Poza absorbowaniem ciał stałych , wyposażone są w specjalną warstwę pochłaniającą zanieczyszczenia gazowe (głównie związki siarki i azotu, weglowodory i ozon).

Pomagają w walce z nieprzyjemnym zapachem. Są zazwyczaj droższe, ale bardziej skuteczne od podstawowej wersji . Ze względu na większą skuteczność oczyszczania, polecane są szczególnie alergikom, oraz osobom często poruszających się w korkach w dużych miastach,

w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki.

W trakcie eksploatacji filtra kabinowego pory węgla zapełniają się, dlatego musimy pamiętać o ich częstej wymianie.

 

rys. techn.

 

 

Epidemia COVID-19 zwróciła uwagę użytkowników nie tylko na znaczenie filtrów kabinowych, ale także na dostępność nowej, najwyższej generacji filtrów zaprojektowanych w celu neutralizacji zarazków i bakterii .Każdy samochód osobowy może stać się pułapką dla bakterii, zarazków i alergenów, jeśli nie ma odpowiedniego dopływu świeżego, przefiltrowanego powietrza. 

           

 

W dobie tak obecnych we współczesnym świecie zanieczyszczeń, emisji różnego rodzaju bakterii i wirusów, zwykłe filtry kabinowe mogą już nie wystarczyć.

Na przeciw wychodzą zakłady produkcyjne takie jak PZL Sędziszów S., który wprowadził do swojej oferty antybakteryjne filtry kabinowe przeznaczone do układów wentylacji w samochodach osobowych i dostawczych.

W nowoczesnych filtrach zastosowano dwukompozytowy roztwór z cząsteczkami nano-srebra i nano-miedzi. które stanowią skuteczna barierę przed bakteriami, alergenami, pleśnią i drobnym pyłem.

 

 

Antybakteryjne filtry kabinowe -Silver Nano Protect - wykorzystują srebro i miedź koloidalną. Są to cząstki metalu wielkości nanometrów zawieszonych w cieczy dyspersyjnej.

Filtry te posiadają dodatkową przeciwdrobnoustrojową powłokę znajdującą się od strony kabiny, na której naniesiony jest w/w  koloidalny roztwór.

Działanie przeciwbakteryjne filtra jest wynikiem tworzenia kompleksu: biochemicznego i katalitycznego działania srebra i miedzi enzymów bakteryjnych i wirusowych, a szczególnie zjawiska metabolizmu tlenu.

(żródło: PZL Sędziszów S.A )

 

Oprócz aktywności drobnoustrojowej filtry Silver Nano Protect, zapobiegają przed dostaniem się do wnętrza pojazdów : pyłków roślin, kurzu, dymu czy cząstek spalin      .

 

Minimalny okres aktywności antybakteryjnej wynosi ok. 12 miesięcy.

Cząstki nano-srebra cechuje dłuższa . Filtry nie powodują podrażnień górnych dróg oddechowych.

 


           

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Postów nie znaleziono