FILTRY HYDRAULICZNE

15/08/2021
0

 Czym są filtry hydrauliczne?

Filtry hydrauliczne mają istotne zadanie w układzie hydraulicznym., odpowiadają za prawidłową i bezawaryjną pracę całego urządzenia. Ich zadaniem jest  filtracja oleju, dzięki czemu po maszynie nie przemieszczają się żadne niepożądane drobiny.

Za co odpowiedzialne są filtry hydrauliczne?

Stosuje się je w układzie hydraulicznym na drodze zasysania na linii oleju, ciśnienia w przewodzie  powrotnym  oleju i obwodnicy w systemie. Stosuje się go w odrębnym systemie filtracyjnym do filtrowania cząstek. Filtry odpowiedzialne są za oczyszczanie z układu różnego rodzaju zanieczyszczeń.

 Podstawowa funkcja filtra hydraulicznego polega na zatrzymaniu wszystkich cząstek, które mogłyby powodować zatarcia podzespołów układu hydraulicznego takich jak: pompa, rozdzielacze, siłowniki i silnik hydrauliczny. Dzięki nim mamy pewność, że do naszych układów nie dostają się pyły i odpady eksploatacyjne, powstałe na skutek wpływu wysokiego ciśnienia w układach hydraulicznych.

Współczesne filtry hydrauliczne to urządzenia o dużej czułości i wysokiej sprawności działania. Dzięki ich zastosowaniu bez trudu możemy poradzić sobie z usunięciem większości popularnych zanieczyszczeń, które w innym przypadku, w szybkim czasie doprowadziłyby do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia danego układu mechanicznego. Obecne zastosowania filtrów hydraulicznych to przede wszystkim przemysł ciężki i stoczniowy, budownictwo, transport masowy, przemysł maszynowy, a także rolnictwo.

Klasyfikacja filtrów hydraulicznych

Filtry hydrauliczne występują przynajmniej w kilku różnych wersjach konstrukcyjnych, co wpływa na możliwość ich zastosowania w różnych branżach i w różnego typu urządzeniach, maszynach przemysłowych, pojazdach ciężarowych, urządzeniach rolniczych i wielu innych. Najbardziej popularne kategorie filtrów hydraulicznych to filtry wysokociśnieniowe, powrotne, ssawne, wylewowo-napowietrzające, odpowietrzające, szczelinowe oraz puszkowe. Te ostatnie to najczęściej spotykany typ filtrów oleju w silnikach spalinowych. Wynika to zamkniętej konstrukcji filtra, która ułatwia montaż i wymianę urządzenia na nowe, bez zwiększania ryzyka przedostania się do układu zewnętrznych zanieczyszczeń. Filtry puszkowe choć mają podobny wygląd, często różnią się od siebie rodzajem konstrukcji wewnętrznej. Dlatego filtr hydrauliczny do każdego urządzenia musi być dobierany w sposób indywidualny, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego pojazdu lub maszyny. Do najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji należą filtry wysokociśnieniowe, które muszą sprostać wyzwaniom pracy w zamkniętych układach o podwyższonym ciśnieniu. Filtr wysokociśnieniowe muszą posiadać dodatkowe zabezpieczenia, tak by mogły gwarantować zachowanie pełnej szczelności całego układu.

Budowa filtru hydraulicznego

Filtr olejowy hydrauliczny wykonywany jest przeważnie ze stali nierdzewnej, tkanej siatki wzmacniającej i żelaza. Jako materiał filtracyjny stosuje się w nim głównie bibułę filtracyjną z włókna szklanego, chemicznego i z miazgi drzewnej, całość umieszczona jest w korpusie filtra.

Skutki posiadania niesprawnego filtra hydraulicznego

Filtry do hydrauliki siłowej odpowiadają za oczyszczanie oleju. Zanieczyszczone medium może powodować uszkodzenie całego układu w precyzyjnych i drogich maszynach czy urządzeniach. Olej o złej klasie czystości najczęściej jest bezpośrednią przyczyną uszkodzeń w uszczelnieniach pompy, silnika lub siłownika. Efektem braku filtracji często bywa również zacinanie się tłoczków w rozdzielaczu hydraulicznym.

Konsekwencje nieodpowiedniego doboru filtra hydraulicznego

Brak zastosowania ściśle dopasowanego do wymagań układu filtra hydraulicznego powoduje nie tylko nadmierne zużycie elementów instalacji, ale przede wszystkim może doprowadzić do uszkodzenia układu.

Najczęstsze błędy podczas doboru filtru hydraulicznego

  • Niedopasowanie filtra do ciśnienia w układzie, (co prowadzić może do wycieków, zatkania filtra jego odkształcenia lub rozerwania filtra i zassania jego elementów do pompy)
  • Brak dopasowania filtru do typu oleju, (co zakłóca przepustowość filtra)
  • Brak dopasowania czułości filtra do wymagań układu, (co powoduje przedostawanie się do układu niedokładnie oczyszczonej cieczy)

Wymiana filtrów hydraulicznych

W układach hydraulicznych głównym zadaniem oleju hydraulicznego jest przenoszenie mocy i zamiana wytworzonego ciśnienia na ruch siłownika hydraulicznego. Ciecz robocza obecna w takim układzie ulega stopniowej degradacji na skutek zanieczyszczeń.

Jedną z koniecznych czynności konserwacyjnych związanych z eksploatacją jest regularna wymiana filtrów w układach hydraulicznych. Prawidłowa konserwacja oraz systematyczny przegląd i wymiana filtrów to podstawa, bez której nie można mówić o bezpiecznym i efektywnym używaniu maszyny. Jeśli w jakiś sposób do środka naszego układu dostaną się substancje niepożądane, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych ekspertyz, naprawy, a nawet całkowitej wymiany najbardziej uszkodzonych zanieczyszczeniami komponentów, dlatego aby uniknąć większych kosztów warto zainwestować w filtr hydrauliczny.

Jak często wymieniać filtr hydrauliczny?

Najczęściej spotykana częstotliwość wymiany oleju hydraulicznego to 3000 mh. Na wymianie filtrów i oleju nie należy oszczędzać, powinny być to produkty wysokiej jakości. Nie zapominajmy o tym, że płyny hydrauliczne pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, dlatego też wymagania wobec nich są tak duże.

Jak wymienić filtr hydrauliczny ?

  1. Przestrzegaj zaleceń producenta sprzętu dotyczących częstotliwości konserwacji systemu. Zwykle wyraża się to w roboczogodzinach.
  2. Sprawdź w instrukcji producenta sprzętu zalecenia dotyczące wartości ciśnienia i skuteczności każdego filtra i przestrzegaj ich.
  3. Nie wybieraj najtańszego dostępnego filtra. Filtry renomowanych producentów przechodzą rygorystyczne testy skuteczności i trwałości. Dobrze wykonany i skuteczny filtr ochroni cenniejsze podzespoły w maszynie znacznie dłużej i bez ryzyka niespodziewanych przestojów.
  4. W razie wątpliwości skontaktuj się z ekspertami w celu uzyskania wskazówek.

Z uwagi na zmienne warunki pracy okres wymiany filtrów nie może być z góry dokładnie wyznaczony, ponieważ nie można  określić ile roboczogodzin powinno  przepracować urządzenia, zanim nastąpi konieczność wymiany filtra.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra hydraulicznego?

- ciśnienie w danej linii,

- opory wywołane lepkością cieczy oraz natężeniem przepływu przez obudowę oraz wkład filtra,

- dokładność membrany filtracyjnej,

- typ oraz lepkość cieczy hydraulicznej.

      W poprawnym doborze filtrów pomoże nam szczegółowa analiza czynników, tj.:

- rodzaj i typ wykorzystywanego oleju,

- warunki pracy,

- wielkość przepływu,

- wartość filtracji

- sposób i miejsce montażu.

      Przy wyborze filtrów warto zwrócić uwagę również na:

- maksymalną ilość zanieczyszczeń, jakie filtr jest w stanie zatrzymać,

- efektywność filtracji.

Dobrym wyborem będzie dobór filtra posiadającego wskaźnik zanieczyszczeń. W znacznym stopniu ułatwi to bieżące kontrolowanie skuteczności filtracji oraz jej spadku, co będzie wyraźnym sygnałem do wymiany komponentu.

Dobór odpowiedniego filtra jest zadaniem wymagającym sporo wiedzy i doświadczenia, dlatego przed zakupem, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać optymalny zestaw.

Filtry hydrauliczne dzielimy ze względu na umiejscowienie ich w układzie hydraulicznym. Rozróżniamy filtry ciśnieniowe/tłoczne, powrotne, oddechowe/powietrza/wlewowe oraz ssawne.

   Stosujemy je w urządzeniach,  w których głównym źródłem energii jest ciecz hydrauliczna

 Rodzaje filtrów hydraulicznych:

  1. Filtry ssawne - umieszczone są w zbiorniku , przeznaczony jest do montażu na linii ssawnej, czyli pomiędzy zbiornikiem oleju a pompą. stosowane są do wstępnego oczyszczenia oleju. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie medium z cząstek stałych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia pompy.
  2. Filtry powrotne -,służą do oczyszczania oleju, który spływa z układu hydraulicznego, prosto do zbiornika. Ich zadaniem jest oczyszczanie cieczy przed powrotem do zbiornika. Przeważnie charakteryzują się dużą dokładnością filtracji i małą odpornością na różnice ciśnieniowe.
  3. Filtry niskociśnieniowe  –Przeznaczone są do oczyszczania cieczy ze stałych zanieczyszczeń w układach hydraulicznych i smarnych. Montowane są  w liniach niskociśnieniowych  za pompą, można je montować na linii tłoczenia lub linii powrotu do zbiornika.
  4. 4.Filtry wysokociśnieniowe - przeznaczone są do oczyszczania cieczy roboczych ze stałych zanieczyszczeń w układach hydraulicznych. Montowane są na przewodzie za pompą w układzie hydraulicznym.
  5. Filtry odpowietrzające -  znajdują się w zbiorniku hydraulicznym, przeznaczone do oddzielania cząstek stałych podczas  napełniania zbiornika olejem. Pełnia rolę korka wlewowego i filtra odpowietrzającego.
  6. Filtry wlewowe - montowane są na powierzchni  zbiorniku hydraulicznym. Zabezpieczają układ przed dostaniem się zanieczyszczeń. Dzięki nim podczas napełniania oleju, żadne substancje i drobinki niepożądane nie dostaną się do zbiornika. Filtry wlewowe zwykle  wyposażone są w odpowietrznik, który stanowi integralną część filtra, jego zadaniem jest oczyszczanie wpływającego lub wypływającego powietrza.
  7. 7.Filtry szczelinowe - montowane są bezpośrednio na linii tłoczenia .

    Ich rozmiar i możliwości zależą od czynników takich jak wielkość przepływu, ciśnienie pracy, rodzaj i temperatura filtrowanego oleju oraz środowisko, w jakim umiejscowiony jest filtr.

 

 

 

 

Komentarze

Postów nie znaleziono